Mieszkanie bez barier

10 procent wszystkich ludzi na świecie cierpi na różne stopnie niepełnosprawności. W Polsce jest to około 14 procent mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o pomocy dla osób mających problemy z poruszaniem się. Teraz buduje się  specjalnie  dla nich przystosowane domy i mieszkania. Można  także pomóc odpowiednio je wyposażając i likwidując bariery.

zmywark.niepel.(1)

Kiedy budujemy dom, albo kupujemy mieszkanie sprawa jest dużo prostsza, bo możemy od razu jeszcze w  momencie projektowania nanieść potrzebne poprawki np. wybrać dom parterowy, poszerzyć podjazd, łazienkę przygotować tak, aby wózek mógł wykonać pełen obrót.  Kiedy jednak  musimy przystosować  istniejący już lokal musimy pomyśleć o prostszych rozwiązaniach.

Wybierając materiały do wykończenia powinniśmy zadbać by były dobrej jakości i łatwe w utrzymaniu czystości. Ściany można pokryć farbą, którą wystarczy umyć, by znowu była czysta. Zdarza się bowiem dosyć często, że osoba mająca problemy z poruszaniem się szuka podparcia i nawet kiedy  oprze się o ścianę, otrze się o nią wózkiem  – nie będzie problemem jej umycie. Można je także wyłożyć płytami ze spieków kwarcowych, które są odporne na każde warunki, zarysowania, uderzenia. Wystarczy wilgotna szmatka do ich pielęgnacji. Można ich używać zarówno na blaty, ściany i podłogi.

W łazience kabina prysznicowa jest bardzo przydatna. Trzeba pamiętać tylko o tym, aby brodzik został wbudowany w posadzkę na tym samym poziomie co podłoga. Dzięki temu będzie łatwy dostęp. Koniecznie trzeba też pamiętać  o antypoślizgowej podłodze, a także wkładce w kabinie. Trzeba także pomyśleć o dotykowych kranach i punktach podparcia w miejscach, gdzie zwykle osoba niepełnosprawna się porusza i może szukać pomocy.

W kuchni warto zadbać o to, aby krawędzie szafek była zaokrąglone. Dostęp do sprzętu codziennego użytku musi być łatwy. Poziom, na którym zamontowane są np. lodówka, zlewozmywak czy kuchenka musi być dostosowany do osoby, która ma z nich korzystać. Na przykład piekarnik czy zmywarkę warto zamontować wyżej niż w standardowej kuchni. Linia szafek  w  kuchni nie powinna mieć załamań i nierówności, które utrudniałyby przesuwanie naczyń i przygotowanie posiłków. Świetnym sposobem na ułatwienie korzystania są szafki  na kółkach z wysuwanymi półkami.

Szafki na kółkach można także wykorzystać w garderobie czy pokojach. Meble można dobrać tak, by był do nich dobry dostęp, były na odpowiedniej wysokości, nie było problemów z otwieraniem. Trzeba także pamiętać o drzwiach do pomieszczeń, które powinny się łatwo otwierać, a jednocześnie, by można je było zabezpieczyć i pozostawić otwarte. Powinny być na tyle szerokie, by osoba niepełnosprawna przejechała wózkiem,  czy przeszła opierając się na kulach.

Ważną sprawą jest także oświetlenie dobrane tak, aby wszędzie było jasno i zapalające się np. pilotem, czy na głos. Wybór punktów świetlnych i odpowiednich lamp to ważna sprawa i warto dokładnie je zaplanować.

Zabezpieczenie grzejników czy kominka to także  bardzo ważna rzecz, by być pewnym, że osoba mająca kłopoty z poruszaniem nie wpadnie na gorący grzejnik.

Stworzenie przyjaznego i bezpiecznego domu dla osoby niepełnosprawnej, czy starszej wymaga specjalnego podejścia i wiedzy. Samemu możemy sobie z tym nie poradzić dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. W Galerii Wnętrz Arkada przy ul. Obornickiej w Poznaniu można nie tylko kupić wszystkie  materiały i sprzęty ułatwiające życie osobom z problemami z poruszaniem się, ale także zasięgnąć porady architektów i specjalistów, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania.

źródło zdjecia:http://www.dlaciebie.pl/

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Mieszkanie bez barier, 10.0 out of 10 based on 1 rating

One Response to Mieszkanie bez barier

 1. ania pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Szkoda, że nieczęsto podejmuje się takie tematy.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>